דיני זכויות יוצרים חולשים על תחומים רבים ומכאן שגם מגוון שירותי היצירה אותם מציעים אמנים ויוצרים מתחלק לתחומים כקבוע בחוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007: יצירה ספרותית (כולל תוכנות מחשב ואפליקציות), אמנותית (כולל אדריכלית), מוזיקלית ודרמטית. 

אחד הדברים הבסיסיים ביותר שחשוב לתת עליהם את הדעת בעת התקשרות של יוצר עם לקוח פוטנציאלי לשם מתן שירותי יצירה/עבודה הנו ההיבט המשפטי. רוב היוצרים והאמנים נוהגים לשלוח ללקוח הפוטנציאלי שלהם "הצעת מחיר" הכוללת תנאי התקשרות כלליים.

הצעת המחיר האמורה הופכת ברוב המקרים למסמך ההתקשרות היחיד בין הצדדים (אשר לרוב מכונה "הזמנה" לאחר החתימה עליו) ולא תמיד הוא כולל את כל האלמנטים המשפטיים אשר כל כך חיוניים ליוצר בהתקשרות העסקית עם הלקוח. הסיבות לכך יכולות להיות מגוונות אך המרכזיות שבהן:


 - היוצר לא מכיר את החוקים והדקויות המשפטיות (לרוב בתחום זכויות היוצרים).

 - היוצר חושב שהנו בקיא בהוראות החוק והפסיקה אך בפועל זה לא כך.

 - היוצר מפחד שהלקוח "ייבהל" למראה הסכם משפטי ארוך ולא יסגור עסקה.

בהתקשרויות מסוג זה ישנה חשיבות מכרעת לעלות על הכתב את כל האספקטים הנוגעים לזכויות היוצרים של היוצר, לתנאי השימוש ביצירה וכן להסדיר את התנאים המסחריים-חוזיים בהתקשרות בין הצדדים. הסכם מקצועי ומקיף מסדיר נושאים רבים ומגוונים בעת הזמנת שירותי יצירה והמרכזיים שבהם:


 
 1. מהות ההתקשרות
 1. הסדרת זכויות יוצרים ביצירה
 1. תיאור היצירה המוזמנת
 1. רישיון שימוש ביצירה
 1. מטרת השימוש ביצירה
 1. תשלום תמלוגים (במקרים מסוימים)
 1. מועד משוער למסירתה למזמין
 1. הסתמכות היוצר על חומרי עזר ויצירות אחרות
 1. אופן ותנאי תשלום
 1. מתן קרדיט ליוצר
 1. ביטול הזמנת העבודה
 1. ביצוע שינויים ביצירה
 1. מדיות ספציפיות בהן יותר השימוש ביצירה
 1. ועוד סעיפים חשובים נוספים
 
 
הכנת הסכם הזמנת יצירה/עבודה מקצועי ממזער את הסיכויים לכל מחלוקת משפטית שעלולה לצוץ בין היוצר ללקוח וזאת מאחר והנושאים המשפטיים הרלוונטיים סוכמו מראש באופן ברור וחד משמעי שאינו מתיר מקום לפרשנות.

חשוב לציין כי כל יוצר רואה אחרת את אופן ההתנהלות מול לקוחות פוטנציאליים בכל הנוגע למתן הצעות מחיר.   על כן, כמובן שאין זה מן הנמנע לשלב בהצעת המחיר פרק משפטי אשר יסדיר את כלל הנושאים האמורים לעיל.   

לסיכום, חשוב לומר כי הצעת המחיר הכללית לא בהכרח תגן על היוצר בשעת הצורך לעומת הסכם משפטי שינוסח ע"י עורך דין הבקיא בתחום ואשר ידאג להסדיר את כלל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות לעסקאות מסוג זה.

משרדנו מלווה אמנים ויוצרים בכל הנוגע לניסוח הסכמים מסחריים
בתחום הקניין הרוחני לרבות הסכמי הזמנת יצירות, עריכת רישיונות שימוש, הסכמי מסחור זכויות, הסכמי סודיות ועוד. נשמח לעמוד לרשותכם בתחומי התמחות המשרד ולאפשר לכם להמשיך לעסוק במלאכתכם החשובה תוך עמידה על זכויותיכם.
 
המידע המובא במאמר זה הנו לרקע כללי בלבד, אינו מתיימר להיות תחליף לייעוץ משפטי.

13.5.15 מאת: עו"ד דניאל זולוטוביצקי    

 

מהי הדרך הנכונה להתקשר עם לקוח המזמין שירותי יצירה ?

דניאל זולוטוביצקי, משרד עורכי דין.      טלפון: 054-7807836         כל הזכויות שמורות 2014©            תנאי שימוש  |   קישורים
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד, אינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בשום צורה שהיא.
Facebook
 
דניאל זולוטוביצקי, משרד עורכי דין.      טלפון: 054-7807836         כל הזכויות שמורות 2014©            תנאי שימוש  |   קישורים
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד, אינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בשום צורה שהיא.